Fizička priprema u vaterpolu

Nedovoljno je naučnih pokazatelja koliko treninzi van bazena imaju uticaj na performanse vaterpolista u vodi, posebno kada govorimo o brzini plivanja. Ali je vrlo logično da kada igrač ima npr. jake mišiće nogu koje je trenirao van bazena, to može biti samo dobro za sve vrste kretnji koje radi u bazenu.

Osnovni princip koji treba imati u vidu je da se u TERETANI NE MOŽE NAPRAVITI TRENING KOJI JE SPECIFIČAN ZA VATERPOLISTE.

Ono što preostaje kondicionim trenerima je da se bave opštom fizičkom pripremom i da ojačaju podjednako sve delove tela i minimizuju asimetrije do kojih dolazi korišćenjem dominantno šuterske ruke.

Za trening gornjeg dela tela treba da dominiraju pokreti povlačenja da bi se jačali mišići gornjeg dela ledja. Zbog snažnih grudnih mišića koji su posebno angažovani u kraul tehnici plivanja, ledji mišići neretko postaju zapostavljeni, te na njihovo jačanje treba staviti akcenat u radu van bazena.

Mišiće trupa je potrebno jačati pre svega u statičkom – izometrijskom režimu u različitim pozicijama. Jak trup je od izuzetnog značaja jer se preko jakog trupa obezbedjuje stabilnost rukama i gornjem delu tela pri šutu. Stabilnost je tada veoma potrebna jer vaterpolista nema silu reakcije podloge, te rad nogama pruža oslonac za izvodjenje pokreta gornjeg dela tela a sile se prenose putem jakog trupa.

Mišići nogu su kao i za sportove na tvrdoj podlozi najveći generatori sila. Potrebno ih je jačati kako bi davali balans i potporu celom telu u horizontalnim i vertikalnim položajima.

Kada se sve mišićne grupe adekvatno ojačaju a ramena i kukovi imaju dobar novo pokretljivosti vaterpolisti će biti značajno jači i u vodi, posebno u kontakt igri i pod znatno manjim rizikom od povreda.

Bojan 

Sva prava zadržana. Nijedan deo ovog teksta se ne može samovoljno umnožavati bilo kakvim putem bez podnesene potvrde i dopusta od strane autora.