Koleno koje je u hiperekstenziji izgleda ovako i može da bude uzrok hroničnog bola u kolenu.

Možda nelogično deluje da u ovom slučaju treba jačati butni mišić koji je opružač kolena, ali to je upravo tako. Razlog je sledeći: u slučaju hipereksetnzije kolena težište tela je pomereno unazad i oslonac je na petama. To je najekonomičniji položaj koje telo zauzima, ali posle određenog vremena može biti uzrok problema. Prostor za rešavanje ove situacije je ovde: jačanje kvadricepsa kada je oslonac na prednjem delu stopala i sa pozitivnim uglom potkolenice.
Jedan od glavnih uzroka što je težište pomereno unazad je nemogućnost opterećenja kvadricepsa u ekscentričnom režimu kada je oslonac na prednjem delu stopala i koleno ide napred. Zato obratite pažnju na ugao pod kojim stoji potkolenica dok se izvodi vežba u gornjem videu. Upravo je to položaj koji osobe sa hiperekstenzijom kolena nesvesno izbegavaju, jer u tom položaju kvadriceps mora mnogo da radi.
Bol koji se javlja kod osoba sa hiperekstenzijom je ili sa zadnje strane kolena, unutar zgloba ili ispod čašice. Ovo je samo jedna od vežbi koje će dati odlične rezultate, koji se ogledaju u eliminaciji bola i generisanju veće sile mišića nogu pošto se u slučaju rane hiperekstenzije kolena smanjuje opseg pokreta opružanja u kuku tokom hoda a posebno trčanja. A to znači da će jedna velika i jaka mišićna grupa kao što su gluteusi raditi neuporedivo manje. I sve to jer nema kokontrakcije oko zgloba kolena, pa je kvadriceps preopterećen a istovremeno slab u položaju oslonca na prednjem delu stopala.
Bol u kolenu koji te muči godinama, može biti rešen!!! Klinki na ovaj link.
Bojan
Sva prava zadržana. Nijedan deo ovog teksta se ne može samovoljno umnožavati bilo kakvim putem bez podnesene potvrde i dopusta od strane autora.